Paraidræt og "Nak og Æd i Norden" - Oplev Skærbæk i den kommende uge

Foto: Kultunaut.
dato

Skærbæk byder i den kommende uge på spændende aktiviteter for både kroppens bevægelse og sindets nysgerrighed. Deltag i sjov og varieret træning eller oplev et unikt foredrag med Jørgen Skouboe Møller.

Uanset om du vil være aktiv med Sparta Idrætsforenings paraidrætstræning, eller lytte til inspirerende fortællinger om jagt og natur, har Skærbæk noget for dig i uge 22.

Parasportstræning for alle

Kom og vær med til en aktiv og inkluderende træningssession i Døstrup. Sparta Idrætsforening inviterer til en uge med aktiviteter, der tilpasses den enkeltes niveau, hvad end du sidder i kørestol eller blot ønsker at få sved på panden i eget tempo. Træningen er varieret, og en del af tiden kan byde på sjove aktiviteter som kørestolsbasket. Husk, at du også kan invitere en ven eller hjælper til at deltage i træningen.

Tidspunkt: Torsdag 28. maj 2026, kl. 17.00-18.30
Sted: Døstrup Skole, Landevejen 20, Døstrup, 6780 Skærbæk
Entré: Fri entré
Tilmelding: Tilmeld gratis prøvetræning her

Nak og Æd i Norden: Foredrag med Jørgen Skouboe Møller

Oplev Jørgen Skouboe Møller, kendt fra tv-programmet "Nak & Æd", i et spændende foredrag om jagt, mad og natur. Mød Jørgen i Skærbækcentret, hvor han vil dele sine oplevelser fra jagtture i Norden. Du kan vælge at kombinere foredraget med en vildtmiddag for en aften fyldt med både smags- og fortælleoplevelser.

Tidspunkt: Torsdag 28. maj 2026, kl. 19.00-21.00 (inkl. pause)
Sted: Skærbækcentret, Storegade 46, 6780 Skærbæk
Entré: Foredrag: 245 kr, eller foredrag + vildt menu inkl. én genstand: 464 kr*
Køb billet her (billetgebyr 15 kr)
Tilkøb: Nem pause - 85 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut